Ndërlidhjet

PRAGË


Gjykata e Bashkisë së Pragës, vendosi sot që disidenti uzbekas, Mohamed Salih, nuk do të ekstradohet nga Republika Çeke, për shkak të mbështetjes së gjerë të komunitetit ndërkombëtar dhe pasi Uzbekistani, nuk ka provuar se mund t’i sigurojë një proces të ndershëm. Salih u ndalua muajin e kaluar në Pragë, në bazë të një fletë-arresti të lëshuar nga Interpoli me kërkesë të autoriteteve uzbekase, të cilat e akuzojnë për bashkëfajësi në bombardimin e Tashkentit në vitin 1999.
XS
SM
MD
LG