Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Shtetet e Bashkuara përdorën të drejtën e vetos dhe nuk lanë të kalojë rezoluta e Këshillit të Sigurimit lidhur me dhunën në Lindjen e Afërt, që bënte thirrje për vëzhgues në Bregun Perëndimor dhe në Gaza.
Ambasadori amerikan në Kombet e Bashkuara, John Negroponte ka thënë se rezoluta ka pasur qëllim të izolojë Izraelin politikisht dhe nuk përmend sulmet e fundit vetëvrasëse me bomba kundër Izraelit apo organizatat terroriste përgjegjëse, duke përfshirë Hamasin dhe Xhihadin Islamik.
XS
SM
MD
LG