Ndërlidhjet

RAMALLAH


Lideri palestinez, Yasser Arafat, ka bërë thirrje që t’i jepet fund bombardimeve vetëvrasëse kundër Izraelit dhe ka thënë se të gjitha aktivitetet e armatosura dhe aktivitetet terroriste nga militantë palestinezë duhet pushojnë.
Njëherit, Arafat ka thënë se kryeministri izraelit, Ariel Sharon, i ka deklaruar luftë Autoriteteit palestinez dhe ka insistuar që palestinezët të kenë shtetin në Bregun perëndimor dhe në Gaza, me Jerusalemin kryeqytet.
Arafat i ka bërë thirrje Izraelit që të kthehet në tryezën e negociatave dhe ka thënë se bisedimet janë rruga e vetme për zgjidhjen e konfliktit.
XS
SM
MD
LG