Ndërlidhjet

BEOGRAD


Shefi i politikës së jashtëme të Bashkimit Evropian, Javier Solana, filloi bisedimet me politikanët jugosllavë në Beograd, për partneritetin e ardhshëm të Serbisë dhe Malit të Zi në federatën jugosllave.
Solana ka takuar presidentin malazez, Milo Gjukanoviq, presidentin jugosllav,Vojisllav Koshtunica dhe kryeministrin e Serbisë, Zoran Gjingjiq.
Bashkimi Evropian dëshiron që Milo Gjukanoviq të heq dorë nga kërkesa për pavarësi, duke u friguar pjesërisht se çfardo ndryshimi i mëtejshëm i kufijve në Ballkanin e trazuar mund të destabilizonte rajonin.
XS
SM
MD
LG