Ndërlidhjet

MOSKË


Zyrtarët e Rusisë dhe Kinës u takuan në Moskë që të diskutojnë vendimin e javës së kaluar të Shteteve të Bashkuara për tërheqjen nga Marrëveshja për raketat antibalistike të vitit 1972.
Dy palët thanë në një komunikatë të përbashkët se ata e shohin si imperativ miratimin e masave për të siguruar stabilitetin afatgjatë strategjik dhe një sistem kontrolli për çarmatimin.
Rusia dhe Kina gjatë kohë kundërshtonin vendimin e Shteteve të Bashkuar për largimin nga Marrëveshja ABM dhe ndërtimin e mburojës së mbrojtjes raketore.
XS
SM
MD
LG