Ndërlidhjet

GJENEVË


Hetuesit e Kombeve të Bashkuar të të drejtave të njeriut për Afganistanin kanë bërë thirrje për trajtim human të të burgosurve të Al Kaidës dhe talibanëve.
Kamal Hossain thotë në një deklaratë se OKB është “seriozisht e brengosur” lidhur me raportet për keqëtrajtimin dhe madje edhe egzekutimet në masë të të burgosurve pas kapjes së tyre.
Raportet thonë se rreth 7.000 të burgosur lufte janë kapur nga anti-talibanët dhe forcat e Shteteve të Bashkuara në Afganistan.
XS
SM
MD
LG