Ndërlidhjet

BRUKSEL/RAMALLAH/JERUSALEM


Belgjika, e cila mban presidencën e radhës së bashkimit Evropian, i ka bër thirrje Izraelit që të mos e pengojë liderin palestinez,Yasser Arafat që të vizitojë Betlehemin,vendlindjen e Krishtit, gjatë kremteve të Kërshëndellave.
Yasser Arafat ka thënë se është i vendosur që të marrë pjesë në kremtet e Kërshëndellave në Betlehem,dhe askush nuk mundet ta ndalë.
Kabineti i sigurisë izraelite ka vendosur ta ndalojë udhëtimin e Arfatit në Bregun Perëndimor-nëpërmjet territoreve të kontrolluara nga Izraeli, sepse ai nuk vepron, siç thuhet, “që të shpartallojë organizatat terroriste palestineze”.
XS
SM
MD
LG