Ndërlidhjet

TIRANË


Parlamenti i Shqipërisë për të dytën herë dështoi të miratojë dekretin e presidentit Rexhep Mejdani për emërimin e katër ministrave që do të zëvendësonin ata që dhanë dorëheqje më parë.
Presidenti Mejdani ka kërkuar nga Gjykata Kushtetuese që të interpretojë Kushtetutën sepse është e paqartë se çfar proceduarash duhet ndjekur në raste të tilla.
Kryeministri Ilir Meta ka thënë se vetëm një kongres i jashtëzakonshëm i Partisë së tij Socialiste mund të zgjidhë krizën e vazhdueshme politike, kurse lideri i opozitës Sali Berisha ka bër thirrje për qeveri kalimtare dhe për zgjedhje të reja.
XS
SM
MD
LG