Ndërlidhjet

MOSKË


Një komandant i forcave strategjike raketore ruse, koloneli Alexandar Vovk, ka thënë se Rusia
do të zvogëlojë numrin e lansuesve të raketave të saja për një të tretën deri në vitin 2006 dhe do të përgjysmojë numrin e njësive ushtarake raketore.
Presidenti Vladimir Putin muajin e kaluar ofroi të reduktojë armët bërthamore me rreze të gjatë veprimi midis 1.500 deri 2.200 koka bërthamore nga 6.000 të tashmet.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush kumtoi reduktimin e njëanshëm të raketave balistike interkontinentale në nivelin 1.700 deri 2.200 koka bërthamore, gjatë 10 vjetëve të ardhshëm.
XS
SM
MD
LG