Ndërlidhjet

NJU DELHI


India dhe Pakistani mbrëmë kanë shkëmbyer zjarr përgjatë vijës së ndarjes në Kashmir dhe grumbullojnë trupat në kufi, duke shkallëzuar konfrontimin që mori hov pas sulmit vetëvrasës kundër parlamentit në Nju Delhi.
Shtetet e Bashkuara dhe Britania thonë se kanë patur kontakte intensive me dy vendet që kanë armë bërthamore, me qëllim të parandalimit të luftës.
India ndërkohë ka bërë apel për mbështetje ndërkombëtare në luftimin e militantëve myslimanë me baza në Pakistan.
XS
SM
MD
LG