Ndërlidhjet

BUENOS AIRES


Presidenti i përkohshëm i Argjentinës Adolfo Rodriguez Saa dhe kryetari i Senatit Ramos Puerta dhanë dorëheqje një javë pas marrjes së funksionit, si pasojë e krizës së thellë financiare që ka kapluar vendin.
Saa, i cili duhej të udhëheqë vendin deri në zgjedhjet e reja në mars të vitit 2002, e bëri publik vendimin e tij pas trazirave sociale dhe protestave kundër recesionit të thellë ekonomik.
Kongresi i Argjentinës nesër duhet të zgjedhë presidentin e ri.
XS
SM
MD
LG