Ndërlidhjet

KABUL


Forcat ushtarake të Shteteve të Bashkuara dhe aleatët e tyre afganë kanë ndërmarrë një mision për ndjekjen dhe kapjen e liderit të talibanëve Mullah Mohammad Omar.
Kërkimet janë përqëndruar në rajonin malor Baghran.
Zyrtarët britanikë dhe përfaqësuesit e qeverisë së përkohshme afgane e kanë hartuar dokumentin që parasheh vendosjen e rreth 5.000 trupave shumëkombëshe në Afganistan.
Presidenti amerikan George Bush, ndërkaq e ka caktuar të dërguarin e tij në Afganistan.
Zalmay Khalilzad, shtetas amerikan me origjinë afgane, do të përqëndrohet në rindërtimin e Afganistanit.
XS
SM
MD
LG