Ndërlidhjet

BUENOS AIRES


Kongresi i Argjentinës sot zgjedh presidentin e ri, pas dorëheqjes së presidentit Adolfo Rodriguez Saa, i cili këtë detyrë e ushtroi vetëm 7 ditë.
Dorëheqja e Saa ishte pasojë e trazirave dhe protestave sociale që javën e kaluar kapluan vendin, i cili përjeton recesion të thellë ekonomik.
Kandidati kryesor për president të ri të Argjentinës është senatori peronist Eduardo Duhalde.
XS
SM
MD
LG