Ndërlidhjet

ATHINË


Ministrat e jashtëm të Greqisë dhe Maqedonisë janë takuar sot në vazhdën e diskutimeve për zgjidhjen e cështjes së hapur të emërtimit të kësaj ish-Republike Jugosllave. Petendimet e Greqisë për ndryshimin e emrit, shkaktuan një krizë ekonomike dhe politike në vitin 1994 mes dy vendeve. Ministri i jashtëm i Maqedonisë, Sllobodan Cashule tha se diskutimet e sotme shënuan një hap të madh përpara në kapërcimin e mosmarrëveshjes.
XS
SM
MD
LG