Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara besojnë se përpjekjet e mëdha ndërkombëtare për ndihmë humanitare kanë evituar rrezikun nga uria e gjërë në Afganistan.
Drejtuesi i Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillimin Ndërkombëtar, Andrew Natsios e ka cilësuar mbërritjen masive të ndihmës ushqimore në Afganistan gjatë disa muajve të kaluara arritje të madhe.
Shtetet e Bashkuara e kanë bërë prioritet të lartë arritjen e ushqimit në Afganistan, ndonëse filluan fushatën e bombardimeve në tetor për dëbimin e regjimit taliban dhe shkatërrimin e rrjetit al Kaida.
XS
SM
MD
LG