Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara kanë kritikuar sërish Rusinë për luftën në Çeçeni dhe atë që Derpartamenti i Shtetit e ka cilësuar “përdorim i tepruar i forcës nga ana e trupave ruse mbi objektiva civilë çeçenë”. Zëdhënësi Riçard Bauçër thotë se Uashingtoni vlerëson që operacionet ruse në Çeçeni dëshmojnë për vazhdimësi të praktikës së shkeljes së të Drejtave të Njeriut. Deklarata është më e ashpra që Shtetet e Bashkuara kanë artikuluar që prej 11 shtatorit.
XS
SM
MD
LG