Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara kanë transferuar edhe 30 të arrestuar talibanë dhe të al Kaidës nga Afganistani në burgun në bazën ushtarake amerikanë, Guantanamo në Kubë, ku do tu bashkohen të 20-ve që u transferuan atje më parë.
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld ka insistuar se të gjithë këta të arrestuar janë më parë “luftëtarë të paligjshëm” se sa “të burgosur lufte”.
Ai ka thënë se të gjithë të burgosurve do tu jepen të drejtat e Konventës së Gjenevës “që janë të aplikueshme” për ta.
XS
SM
MD
LG