Ndërlidhjet

KAJRO


Presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak i ka bërë thirrje Irakut që të respektojë rezolutat e Kombeve të Bashkuara për t’iu shmangur mundësisë së sulmeve ushtarake të Shteteve të Bashkuara kundër vendit të tij. Në fjalimin e djeshëm Mubarak ka thënë se “sulmi ndaj cilitdo vend arab do të ishte problem tepër serioz me komplikime të gjëra”.
Asistent sekretari amerikan i shtetit, William Burns, tha dje se Shtetet e Bashkuara akoma nuk kanë vendosur nëse do të shfrytëzojnë forcën kundër Irakut dhe se Uashingtoni zyrtar palnifikon të bisedojë për këte me aleatët e Gjirit.
XS
SM
MD
LG