Ndërlidhjet

ANKARA


Kryeministri i Turqisë, Bulent Ecevit tha mbrëmë se lideri irakian, Saddam Husein, duhet të bindet dhe të lejojë inspektorët e Kombeve të Bashkuara për armatimin në Irak.
Ecevit ka thënë se refuzimi që të pranohen inspektorët mund të sjellë “fatkeqësi serioze, jo vetëm për Irakun, por për mbarë botën, veçanërisht për Lindjen e Afërt dhe Turqinë”.
Ecevit tha se qeveria e tij i kishte shkruar të shtunën Bagdadit dhe i kishte bërë thirrje të pranojë inspektorët, por “nuk ka marrë përgjigje të kënaqshme”.
XS
SM
MD
LG