Ndërlidhjet

BRUKSEL/TIRANË


Zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian e kanë dënuar sulmin ndaj ministrit shqiptar për Integrimet evropiane, Paskal Milo dhe dy personaliteteve tjera mbrëmë në Bruksel nga grupe të paidentifikuara të rinjësh, dhe kanë shfaqur besiminin se “ky ka qenë një incident pa dimenzione politike”.
Ndërkaq, në një deklaratë të Parlamentit të Shqipërisë dënohet ky akt dhune e thuhet se rreth 20 sulmuesit kanë qenë udhëhequr nga Sali Lusha, person jo i panjohur nga opinioni shqiptar.
Ministria e Jashtme e Shqipërisë tha se është në kontakt me autoritetet e Belgjikës për të sqaruar këte incident që e cilëson “të pashembullt dhe shumë serioz”.
XS
SM
MD
LG