Ndërlidhjet

GUANTANAMO BEI, KUBË


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfelld, përsëriti gjatë vizitës së sotme në bazën ushtarake detare të Guantanamos, pozicionin e Uashingtonit se të ndaluarve talibanë dhe atyre të Al-Kaidës, të cilët po mbahen në kampin X-Ray, nuk do t’u jepet statusi i robërve të luftës.
Sekretari Ramsfelld ka mohuar në mënyrë të përsëritur akuzat e disa grupeve për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, të cilat thonë se të 158 të burgosurit po trajtohen jo njerëzisht.
XS
SM
MD
LG