Ndërlidhjet

GARDEZ


Përfaqësues të fraksioneve afgane vazhduan luftimet në juglindje të qytetit Gardez të provincës Paktia dhe sipas njoftimeve të atjeshme, rreth 50 njerëz përfshirë 20 civilë janë vrarë nga shpërthimet e mortajave dhe shkëmbimet e zjarrit. Grindjet kanë shpërthyer për postin e guvernatorit, pasi disa udhëheqës fisnorë kundërshtojnë emërimin e Padsha Khan, të bërë nga administrata e përkohshme e Kabulit. Forcat e Khan janë tërhequr në kodrat përreth Gardezit, pasi dështuan të fitonin kontrollin mbi qytetin.
XS
SM
MD
LG