Ndërlidhjet

ROMË


Rusia paralajmëroi se do të reduktojë kontingjentin e sajë pranë paqëruajtësve të udhëhequr nga NATO në Kosovë nga 1.800 trupat e tashëm në afro 1.000 “sepse ata janë tepër të nevojshëm në vendin e tyre” ,tha ministri rus i Mbrojtejs, Sergei Ivanov.
Në konferencë të përbashkët për shtypin me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s,George Robertson në Romë, ministri rus tha se “vitin e fundit atje nuk ka patur përplasje të armatosura dhe nuk shehë më logjikë të qëndrohej atje .
George Robertson tha se “NATO nuk ka plane për reduktimin e nivelit të trupave paqëruajtëse për momentin,e ndonëse konfrontimet e artmatosura janë limituar, niveli i dhunës është akoma i papranueshëm dhe forca e NATO-s do të vazhdojë të jetë e fuqishme”.
XS
SM
MD
LG