Ndërlidhjet

KABUL


Sekretari britanik i Mbrojtjes, Geoff Hoon, bisedoi në Kabul me liderin e qeverisë së përkohshme, Hamid Karzai dhe ka ofruar ndihmën e Britanisë për ndërtimin e armatës së Afganistanit, ku udhëheqë forcën e ISAF-it.
Mirpo, sekretari Hoon tha se qëllimi afatgjatë është ti mundësohet Afganistanit që të mbrojë vetëveten me armatën dhe forcat e veta policore që do të operojnë anembanë vendit.
Kryeministri Karzai ka thënë se luftimet e fundit midis liderëve të fraksioneve rivale tek qyteti Gardez hodhën dritë për nevojën e një armate kombëtare.
XS
SM
MD
LG