Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

MOSKË


Presidenti i Kirgistanit, Askar Akayev, gjatë vizitës në Rusi ka thënë se prania ushtarake ndërkombëtare në Azinë Qendrore nuk paraqet kërcënim për Rusinë apo ndikimin e Rusisë në rajon.
Akayev citohet të ketë thënë se prania e përkohëshme e trupave të Shteteve të Bashkuara në Azinë Qendrore ëshë “një mburojë plotësuese e sigurisë” që ndihmon për çrrënjosjen e terrorizmit, ekstremizmit fetar dhe kontrabandës me drogë.
XS
SM
MD
LG