Ndërlidhjet

HAGË


Në ditën e parë të seancës gjyqësore në Hagë, ish presidenti jugosllav, Sllobodan Millosheviq akuzohet për gjenocid dhe krime të tjera të luftës të kryera në Kosovë, në Kroaci dhe në Bosnjë.
Secila prej 66 akuzave parasheh dënimin maskimal me burgim të përjetshëm.
Është paralajmëruar se gjatë gjykimit do të paraqiten afro 500 prova materiale, shumë fotografi, video incizime dhe shumë dëshmi të tjera të masakrave dhe mizorive.
XS
SM
MD
LG