Ndërlidhjet

BRUKSEL


NATO-ja mund të vendosë brenda kësaj jave për zgjatjen me gjashtë muaj të tjerë të mandatit të misionit “Dhelpra e Kuqërremtë” – citon agjensia Reuters një zyrtar të Aleancës së Atlantikut Verior.
Ndërsa Gjermania ka fare pak gjasa që të ketë rol drejtues, për shkak të angazhimeve potenciale në Afganistan, funksionari mohoi që të ketë pasur kontakte mes zyrtarëve të NATO-s dhe atyre të Bashkimit Europian, rreth propozimit për kalimin e komandës një force europiane për reagim të shpejtë.
XS
SM
MD
LG