Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian duhet ti ndalë përpjekjet për ti imponuar Podgoricës mbetjen në kuadër të federatës jugosllave dhe ta lejojë Malin e Zi të bëhet i pavarur nëse dëshironë, kanë thënë një grup ekspertësh për Ballkanin dhe parlamentarësh në një letër të hapur drejtuar Javier Solanës.
Nënshkruesit e letrës, Peter Palmer,Gareth Evans, Tim Judah, Emma Bonino dhe Heidi Ruehle thonë se BE-ja është duke përsëritur gabimet e Perëndimit në të kaluarën duke u përpjekur të imponojë zgjidhje Ballkanike kundër dëshirave vendore.
XS
SM
MD
LG