Ndërlidhjet

ZAMBOANGA/FILIPINE


Ushtarë të Shteteve të Bashkuara kanë filluar të arrijnë në ishullin jugor,Basilian ,të Filipineve në mision trajnimi të trupave filipinase për të luftuar gerrilët e grupit islamik të Abu Sayaaf.
Abu Sayaaf thotë se grupi i tij luftonë për një shtet islamik, por më shumë është i angazhuar për kidnapime dhe nxjerrje parashë për të rrëmbyerit.
Rreth 500 trupa amerikane ndodhen atje dhe marrin pjesë në strëvitje trajnimi për gjashtë muaj, me armatim të lehtë, por kanë urdhër të shtien vetëm në vetmbrojtje dhe janë të përgaditur edhe për aksion.
XS
SM
MD
LG