Ndërlidhjet

JERUSALEM


Komandanti i një njësiti elit të armatës izraelite, koloneli Eyal Weiss është vrarë nga shembja e një muri shtëpie në qytezën Saida në Bregun Perëndimor që ishte demoluar më parë nga vetë forcat izraelite.
Forcat Izraelite ndërmorën shembje shtëpishë dhe bastisje në qytezat palestineze për tu hakmarrë për vrasjen e djeshme të tre ushtarëve izraelitë kur tanku i tyre që përcillte konvoj civilësh u shkatërrua nga një minë e fuqishme afër lokalitetit Netzarim të kolonëve ebrej.
Në vijim të këtyre zvillimeve, aviacioni izraelit sulmoi caqe palestineze në Brezin e Gazës.
XS
SM
MD
LG