Ndërlidhjet

TOKIO


Presidenti i Shtetetve të Bashkuara, George Bush arriti në Tokio, duke filluar vizitën treditëshe zyrtare në Japoni dhe turneun në Azinë lindore që përfshinë edhe vizita në Korenë Jugore dhe në Kinë.
Në krye të agjendës së bisedimeve në Tokio pritet të jetë nevoja për reforma të ngutëshme ekonomike që do të mbështesin ekonominë japoneze në rënie dhe linja e fortë e Shteteve të Bashkuara ndaj Koresë Veriore, të cilën Bush e kishte cituar si pjesë të “boshtit të së keqes”, bashkë me Irakun dhe Iranin.
XS
SM
MD
LG