Ndërlidhjet

MADRID


Ministri i Jashtëm Izraelit,Shimon Peres,duke folur në Madrid pranë shefit të diplomacis spanjolle, Pike, ka bër thirje për armëpushim në Lindje të Afërt,duke thënë se nuk ka alternativë veçse negociata dhe kthim në bisedimet paqësore.
Por, në Qytetin e Gazës ,këshilltari i liderit Palestrinez,Nabil abu Rudeina ka thënë se Autoriteti palestinez i konsideron sulmet ushtarake izraelite të jenë një luftë totale.
Këshilltari i kryeministrit izraelit,Dore Gold ngjashëm ka akuzuar palestinezët për shkallëzim të konfliktit,duke thënë se Izraeli do të ndërmarrë hapat e nevojshëm që ti ndal ato.
XS
SM
MD
LG