Ndërlidhjet

PRISHTINË


Në Kosovë u rivarrosën me nderime Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka ,tre aktivistë për pavarsinë e Kosovës, eshtrat e të cilëve u sollën nga Gjermania, ku ishin vrarë 20 vite më parë.
Zyrtarët gjermanë të sigurisë kishin fajsuar atëherë agjentët e shërbimit sekret jugosllav për vrasjen e tyre afër Hajdelbergut, në vitin 1982.
Në tubimin përkujtimor, që u bë në Prishtinë me rastin e rivarrimit ,për jetën dhe veprën e tyre foli Kryetari i Kuvendit të Kosovës,Nexhat Daci.
XS
SM
MD
LG