Ndërlidhjet

TEHERAN


Kryeministri i përkohshëm i Afganistanit, Hamid Karzai, gjatë vizitës në Teheran ka falënderuar Iranin për mbështetjen forcave afgane në luftën kundër ish Bashkimit Sovjetik, më vonë kundër rrjetit terrorist dhe për strehimin e nja 2 milionë refugjatëve afganë gjatë viteve.
Kryeministri Karzai i ka quajtur si Iranin ashtu edhe Shtetet e Bashkuara “miq të Afganistanit”.
Kryetari i Kuvendit iranian, Mahdi Karrubi ka thënë se Irani dëshiron që Afganistani të jetë i pavarur,i zhvilluar dhe i lirë nga përzierje të jashtëme.
XS
SM
MD
LG