Ndërlidhjet

PRISHTINË


Mijëra qytetarë u bënë nderime të tre shtetasve amerikanë me prejardhje nga Kosova, vëllezërve Ylli, Agron dhe Mehmet Bytiqi, të ekzekutuar nga forcat serbe gati tre viteve më parë.
Në ceremoninë që u mbajtë në Prishtinë ishte i pranishëm edhe ambasadori amerikan, William Wolker, ish shef i OSBE-së në Kosovë, i cili do të përcjellë arkivolet për në Shtetet e Bashkuara.
Një tjetër ceremoni përkujtimore për vëllezërt Bytiqi do të mbahet të hënën në Nju Jork.
XS
SM
MD
LG