Ndërlidhjet

XHEDË


Shefi i politikës së jashtëme të Bashkimit Evropian, Javier Solana gjatë viyites në Xheda ka mbështetur iniciativën e Arabisë Saudite për paqë në Lindje të Afërt,dhe udhëtoi për në Kajro që të takojë sekretarin e përgjithshëm të Ligës Arabe, Amër Musa.
Princi Abdullah bin Abdul Aziz tha se iniciativën e tij do te shtrojë në samitin e Bejrutit nga fundi i marsit që të paraqitej si plan i përbashkët paqësor i të gjitha vendeve arabe.
Sipas propozimit të Riadit, vendet arabe do te njihnin Izraelin dhe do të garantonin sigurinë e tij në shkëmbim të tërheqjes në kufijtë e para 1967-tës dhe themelimin e shtetit palestinez.
XS
SM
MD
LG