Ndërlidhjet

SOFJE


Sekretari i përgjithshëm i NATO-s,George Robertson gjatë vizitës në Bullgari ka theksuar se vendet të cilat dëshirojnë ti bashkohen Aleancës duhet të modernizohen, ndryshe do te dështojnë cakun”,prandaj u ka bërë thirrje që të përshpejtojnë modernizimin e armatave të tyre, ekonomisë dhe sitemit juridik.
Pas takimit me preisdentin e Bullgarisë, Georgi Parvanov, Robertson ka thënë edhe ate se nuk është në dijeni për ndonjë plan ushtarak për të sulmuar Irakun, por ka shtuar se presidenti irakian Saddam Hussein duhet të jetë i përgaditur për një përgjigje ndërkombëtare, nëse i oftron strehim ndonjë anëtari të rrjetit terrorist al Kaida të Osama bin Ladenit.
XS
SM
MD
LG