Ndërlidhjet

TBILISI


Presidenti i Gjeorgjisë, Eduard Shevardnadze iu përgjigj plot revolt kritikave ruse lidhur me planet që ushtria e Shteteve të Bashkuara të asistonte në operacionet kundër terroristëve të dyshuar në rajonin Pankisi të Gjeorgjisë.
Shevardnadze i ka bër këto komente pas deklaratave të djeshme të ministrit të Jashtëm rus, Igor Ivanov se çfardo deploimi i forcave amerikane në Gjeorgji do “ti keqsonte edhe më tej” konfliktet lokale.Lideri i Gjeorgjisë këte përgjigje e ka quajtur “histerike” dhe ka theksuar se asistenca amerikane ka për synim të ndihmojë Gjeorgjinë që të përforcojë kufijt e sajë dhe të vendosë sovranitetin e sajë.
XS
SM
MD
LG