Ndërlidhjet

AJOVA/SHTETET E BASHKUARA


Presidenti George Bush konfirmoi se egziston e ashtuquajtura “qeveri nën hije” e Shteteve të Bashkuara, në lokacion të fshehtë, cila ka detyrë të sigurojë vazhdimësinë e pushtetit në rast sulmi terrorist me armë atomike kundër Uashingtonit, duke thënë se “shumë seriozisht i kupton kërcënimet që merr nga vrasësit dhe terroristët e al Kaidës”.
Presidenti Bush ka thënë se ai dhe administrata e tij “kanë obligim ndaj amerikanëve që të ndërmarrin masa që të funksionojë qeveria edhe sikur dikush të ishte i aftë që të sulmojë me sukses Uashingtonin”.
Gazeta “Washington Post” kishte zbuluar të premten se që nga 11 shtatori ekziston “qeveria nën hije” prej 100 anëtarësh.
XS
SM
MD
LG