Ndërlidhjet

XHENIN/BREGU PERËNDIMOR


Lideri palestinez, Yasser Arafat ka kërkuar nga bota që të shtrëngojë Izraelin që t’i ndërpres sulmet që lanë të vdekur 17 palestinezë, dhe i ka quajtur këto aksione “masakrime të reja”.
Armata izraelite ndërmori sot sulme të reja me tanke dhe helikopterë kundër kampit të refugjatëve në Xhenin, për të cilat tha se janë “pjesë e një operacioni vijues për pastrimin e terroristëve”. Kryenegociatori Palestinez, Saeb Erakat i ka bërë thirrje Izraelit “të kapë rastin historik” që paraqet plani saudit për arritjen e paqës në Lindje të Afërt, kurse Stejt Departamenti i Shteteve të Bashkuara mbrëmë i ka bërë thirrje Izraelit që të vetëpërmbahet.
XS
SM
MD
LG