Ndërlidhjet

GARDEZ/AFGANISTAN


Aviacioni i Shteteve të Bashkuara ndërmori në orët e mëngjezit sulme të reja në rajonet në lindje të Afganistanit kundër forcave talibane dhe të al Kaidës që dyshohet të jenë rigrupuar në ato rajone, kurse trupat amerikane dhe afgane janë angazhuar në sulme nga toka.
Gjatë luftimeve në këte aksion më të madh ushtarak të këtij viti në Afganistan, janë vrarë një amerikan dhe tre afganë e ka mjaftë të plagosur, njoftoi Pentagoni.
Aviacioni amerikan ka përdorur në këto sulme të sapozhvilluarat bomba “termobarike”,të cilat thithin ajrin dhe përhapin zjarr në shpella dhe tunele.
XS
SM
MD
LG