Ndërlidhjet

AHMEDABAD/INDI


Bilanci i dhunës më të rëndë midis banorëve myslimanëve dhe hindusë në shtetin Guxharat të Indisë arriti gadi 500 të vrarë, bashkë me 73 personat që janë vrarë nga zjarri që ka hapur policia kundër pjesëmarrësve në trazira.
Dhuna filloi të mërkurën me vrasjen e 58 aktivistë hindusë, kur iu vu zjarri një treni, dhe prej atëherë së paku 354 njerëz u vranë në konfrontimet anembanë Guxhartit.
Policia thotë se situata në pjesën më të madhe të atij shteti është e qetë.
XS
SM
MD
LG