Ndërlidhjet

KABUL


Lideri i përkohshëm i Afganistanit, Hamid karzai ka theksuar se strehimoret e al Kaidës të sulmuara nga trupat e udhëhequra prej Shteteve të Bashkuara janë baza e findit terroriste në Afganistan.
Karzai ka thënë në Kabul se fushata nga toka dhe ajri kundër anëtarëve të mbetur të al Kaidas dhe talibanëve do të marr fund mbrenda një apo dy ditësh.
Komandanti i ofenzivës, gjenerali amerikan, Frank Hagenbeck, tha para dite se forcat e Shteteve të Bashkuara ato afgane dhe aleatëve evropianë kanë likuiduar disa qindra luftëtarë armiq gjatë luftimeve në lindje të Gardezit.
XS
SM
MD
LG