Ndërlidhjet

HARARE / UASHINGTON


Policia e Zimbabves ka rrahur votuesit dhe ka përdorur gazin lotsjellës për t’i shpërdnarë ata, pas rrëmujave që nisën në rradhët e stërgjata para Qendrave të votimit për zgjedhjet shumë të kontestuara presidenciale në vend. Konfuzioni në qendrat e Votimit, u krijua pas disa ndryshimeve procedurale, për të cilat opozita akuzoi presidentin aktual Mugabe, se po i bën për përfitime personale.
Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar qeverinë e Zimbabvesë për vazhdimin e asaj që Departamenti i Shtetit e quajti “fushatë të turpshme dhune, kërcënimi dhe manipulimi të procesit elektoral në përpjekje për të fituar zgjedhjet presidenciale”.
XS
SM
MD
LG