Ndërlidhjet

GARDEZ/AFGANISTAN


Zyrtarët amerikanë thonë se forca e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara është duke u përgaditur për një ofenzivë të re kundër luftëtarëve të dyshuar talibanë dhe të al Kaidës në malet në lindje të Afganistanit.
Bora dhe era e fortë në male e kanë ngadalësuar operacionin Anakonda, që ka filluar para më se një jave.
Zëdhënësi i armatës amerikane, majori Bryan Hilferty ka thënë se moti i ligë punon në favor të Amerikanëve, duke e bërë shumë të vështirë jetën për luftëtarët taliban dhe al Kaidas të ngujuar në male.
XS
SM
MD
LG