Ndërlidhjet

SHAH-E- KOT/AFGANISTAN


Një forcë e koalicionit e udhëhequr nga Kanadaja, që përfshinë edhe ushtarë amerikanë dhe afganë, ka filluar të gjurmojë trupat dhe kufomat e talibanëve dhe al Kaidasve që potencialisht mund të jenë blokuar në shpellat në lindje të Afganistanit, pas operacionit 12 ditësh.
Trupat përpiqen ti nxjerrin prej andej luftëtarët talibanë dhe al Kaidas që kanë mbetur në malet e provioncës Paktia.
Zyrtarët amerikanë vlersojnë se 500 luftëtarë talibanë dhe al Kaidas janë vrarë gjatë operacionit “Anakonda”.
XS
SM
MD
LG