Ndërlidhjet

BEOGRAD


“Nënkryetari i Qeverisë së Serbisë dhe ish shef i shtatmadhorisë së ushtrisë jugosllave, Momçillo Perishiq mbrëmë është arrestuar nga ushtria jugosllave” - ka deklaruar shefi i kabinetit të zotit Perishiq, Nebojsha Mandiq.
Ai poashtui ka thënë “se nuk i dimë shkaqet e arrestimit së tij”. Shërbimi informativ i armatës jugosllave ka thënë se ende nuk ka informacion zyrtar.
Agjencia Reuters informon se Momçillo Perishiq ishte lider i lartë i ushtrisë jugosllave deri në Nëntorin e vitit 1998, kur Sllobodan Millosheviqi e largoi nga posti për shkak të kritikave të zotit Perishiq lidhur me politikën e atëhershme të Sllobodan Millosheviqit në Kosovë.
XS
SM
MD
LG