Ndërlidhjet

JERUSALEM


Përpjekjet e të deleguarit të Shteteve të Bashkuara, Anthony Zinni që ti vë sërish në binarë negociatat paqësore në Lindje të Afërt pësuan grusht serioz pasi një palestinez hapi zjarr kundër udhëtarëve në një qytetzë izraelite duke vrarë një person e plagosur 10 të tjerë, para se të vritet nga forcat iztaelite, kurse tjetri hodhi në ajër vetëveten me bombë në një lagje të Jerusalemit lindor.
Kyreministri izraelit, Ariel Sharon akuzoi liderin palestinez, Yasser Arafat për incidentet, kurse
armata izarelite i dërgoi prap tanket në Ramallah, prej nga u raportua për konfrontime midis trupave izraelite dhe palestinezëve të armatosur.
XS
SM
MD
LG