Ndërlidhjet

HARARE


Presidenti i Zimbabvesë Robert Mugabe dha betimin edhe për një mandat gjashtë vjeçar në një ceremoni që u bojkotua nga opozita dhe fuqitë Perëndimore, të revoltuar nga fitorja e tij e diskutueshme në zgjedhjet e fundit presidenciale.
Rivali i tij kryesor nga radhët e Lëvizjes për Ndryshime Demokratike në opozitë, Morgan Tsvangirai i etiketoi votimet si “vjedhje në mes të ditës”.
Fuqit Perëndimore, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Bashkimin Evropian, Britaninë dhe grupet pro-demokracisë, që të gjithë thonë se rizgjedhja e Mugabes ka qenë përplotë me të meta të papranueshme.
XS
SM
MD
LG