Ndërlidhjet

MOSKË


Presidenti Vlladimir Putin mori akreditivet nga ambasadori i ri i Afganistanit në Moskë, Ahmad Ziya Massod dhe me këte rast ka thënë se Rusia dëshiron që Afganistani të bëhet “vend i pvaraur dhe prosperues” dhe ka premtuar mbështetjen për rimëkëmbjen e ekonomisë së tij.
Ambasadori Masud është i vëllai i komandantit opozitar afgan, Ahmad Shah Massod që u vra së voni nga një sulmues vetëvrasës me bombë,
i ndërlidhur siç supozohet me rrjetin terrorist al Kaida, në prak të sulmeve të 11 shtatorit kundër Shteteve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG